Правила користування скутерами, велосипедами і самокатами в Португалії WithPortugal
Blog single

Скутери, велосипеди і самокати в Португалії

Картина громадського транспорту в Португалії, як і в більшості країн Європи і світу, набула певних змін протягом останнього десятиліття з появою шерингових сервісів для користування такими двоколісними транспортними засобами як велосипеди та електро-самокати, а також розвитком інфраструктури, до якої потроху додається мережа велодоріжок тощо. Ці зміни викликали як позитивну, так і негативну реакцію зі сторони суспільства, однак, не зважаючи на те, по яку сторону барикад перебуваєте ви, ми всі можемо погодитися з одним твердженням: використання цих ресурсів безперечно допомагає пришвидшити самостійне пересування з пункту А в пункт Б.

 

У цій статті ми розглянемо транспортні засоби, які розраховані переважно на самостійне користування однією людиною, і які не вимагають отримання водійського посвідчення. До таких транспортних засобів належать: скутери (з обʼємом двигуна до 55 кубічних сантиметрів), велосипеди та електро-самокати. Отже, якщо ви вже прибули/плануєте візит до Португалії, і хотіли б скористатися одним із перелічених видів транспорту, матеріал, зібраний в цій статті, допоможе вам розібратися в тому, які сервіси існують і яких правил слід дотримуватися, щоб цей процес пройшов якомога більш комфортно, легально і безпечно для вас та оточуючих.

Скутери

Серед перелічених видів транспорту, скутери - ті, які розвивають найбільшу швидкість і дозволяють пересуватися на найдовші відстані з мінімальним використанням фізичних зусиль з вашої сторони. В Португалії існують сервіси, які дозволяють узяти скутер в оренду (див. нижче), однак, слід зважати на правову складову.

Пересування

Якщо ви бажаєте скористатися скутером в Португалії, наявність варіантів залежатиме від вашого віку та від об'єму двигуна, на який ви розраховуєте. 

Ви можете керувати будь-яким скутером (з обʼємом двигуна 125 кубічних сантиметрів (сс) і більше), якщо:

 • маєте водійські права категорії А (мото) або 
 • маєте водійські права категорії B і досвід керування автомобілем 5 років 
 • ваш вік становить більше 25 років

Ви можете керувати скутером з обʼємом 50-125сс, якщо:

 • маєте водійські права категорії B
 • ваш вік становить від 18 років

Ви можете керувати скутером з обʼємом до 50сс, якщо:

 • ваш вік становить від 18 років (наявність водійських прав не обовʼязкова)

Скутери можна взяти в оренду в таких місцях як:

Вартість

Вартість оренди залежить від обраного вами обʼєму двигуна, локації та кількості днів, протягом яких ви плануєте користуватися скутером, і зазвичай стартує від €40/день.

Правила та заходи безпеки

Для скутерів, існують такі вимоги:

 • використання захисного шолома
 • увімкнення денного світла
 • наявність світловідбивачів
 • користування лише дорогами, призначеними для руху автомобілів.

Загальні правила дорожнього руху регулюються і прописані в Código da Estrada. Ви можете переглянути докладніше особливості правил, штрафів і обмежень, що діють на території Португалії, у цій статті.

 

Варто додати, що скутерами, напротивагу велосипедам або самокатам, користуються здебільшого ті, хто планує переїзд на довші дистанції (наприклад, подорож регіоном Алгарве, або виїзд за межі Лісабону), або розраховує на швидше, і при цьому менш втомливе пересування містом за рахунок того, як легко маневрувати таким компактним видом транспорту серед насиченого трафіку. Проте, використання скутера передбачає більшу кількість вимог до власника, а також витрати на пальне, що відрізняє його від наступних двох видів транспортних засобів, яким ми приділятимемо увагу сьогодні.

Велосипеди

Користування велосипедами не є новим явищем на дорогах Португалії, проте ставлення до велосипедистів і регулювання їх пересування містом протягом останніх десяти років перейшло на новий етап розвитку, на що вплинула зокрема популяризація такого сервісу як байкшеринг.

Байкшеринг (від англ. bikesharing) відрізняється від звичайної оренди велосипедів тим, що для користування таким сервісом вам достатньо завантажити додаток. Вся решта процесів відбувається онлайн і не вимагає залучення сторонніх осіб.

Трохи історії: у 2008 році міська рада Лісабона схвалила пропозицію щодо створення системи спільного використання велосипедів третього покоління (порт. sistema de bicicletas partilhadas), яка була ухвалена муніципальною асамблеєю того ж року. Відтоді, система почала розвиватися і вдосконалюватися в різних містах Португалії і, попри певні недоліки, продовжує активно діяти і залучати до користування нею мільйони туристів і мешканців міста щороку.

Пересування

Наразі, на території Лісабону вирізняють 60 кілометрів велосипедних маршрутів і доріжок, і очікується зростання цієї мережі до 150 кілометрів. Користування цим видом транспорту може видатися особливо зручним вздовж узбережжя, зважаючи на рівнинний ландшафт, але може також супроводжуватися певним дискомфортом, якщо територія, якою ви пересуваєтеся, вкрита візитною португальською плиткою і не має призначеного місця для пересування такого роду транспортом як от велодоріжка.

 

Однак, португальці все ж вирішили, що пагорби пагорбами, та велосипеди занадто швидко набувають популярності як один із найшвидших і при цьому найекологічніших одноосібних видів транспорту, і запровадили державну систему байкшерингу: у 2018 році зʼявилася Green Gira, яка наразі налічує близько 1600 велосипедів в своєму арсеналі, що розміщені в одній зі 130 діючих док-станцій, кількість яких продовжує зростати. 

  

Ці зелені велосипеди потроху стають свого роду візитівкою міста, і тепер ними можна скористатися за допомогою додатку Gira. Система включає як звичайні велосипеди, так і електровелосипеди, які допоможуть подолати сім пагорбів Лісабона, розвиваючи швидкість до 25 км/год.

Gira розрахована головним чином на жителів міста, однак, туристи також можуть отримати доступ до системи в додатку і придбати денний абонемент вартістю €10/день з розрахунку на 45-хвилинну поїздку (перевищення цього ліміту означатиме додаткову оплату). Крім того, система працює за рахунок зняття і повернення гарантійного депозиту.

У 2022 році, Green Gira розпочала співпрацю із додатком Bird, через який тепер можна отримати доступ і до велосипедів системи Gira, і до електро-самокатів Bird (див. нижче). 

Крім Green Gira, існують також такі байкшерингові сервіси як Lime від Uber.

Що стосується більш традиційних сервісів для оренди велосипедів, то в Португалії користуються популярністю Baja BikesBike a WishGo Cycling Portugal та інші, які допомагають з організацією групових турів та велосипедних маршрутів тощо. Крім них, на території країни діють звичайні сервіси велосипедної оренди, які можна знайти на місцях. 

 

Як було зазначено вище, наразі активно розбудовуються різні системи велодоріжок, тож користування велосипедами в містах з часом ставатиме все обміркованішим і зручнішим. Однак, вже відбувається процес створення карт, за допомогою яких можна перевірити наявність спеціально призначеної велосипедної доріжки у зоні, яка вас цікавить. Наприклад, у випадку Лісабону існує можливість придбати картку велосипедних доріжок міста на Lisbon bike map. Або ви можете просто прокласти велосипедний маршрут за допомогою Google Maps.

  

Вартість

В залежності від сервісу, вартість за традиційну оренду для самостійного користування може починатися від €10/день за велосипед, шолом і замóк, або від €25/день, якщо мова йде про організацію туристичних заходів через один із вищезгаданих сервісів.

Правила та заходи безпеки

Варто памʼятати про те, що, сідаючи на велосипед, ви перетворюєтеся на повноправного учасника транспортного руху, і маєте дотримуватися відповідних правил. Ми створили добірку із найголовніших із них, які допоможуть вам в пересуванні і дозволять уникнути штрафів.

Передусім, зверніть увагу на те, який маршрут ви обрали для подорожі. За нагоди, перевірте, чи він пролягає через рівнинну зону, чи вам на шляху можуть трапитися пагорби і схили, адже це може вплинути на тривалість поїздки. Також, під час пересування памʼятайте про жолоби, вибоїни, ями, штучні перешкоди на кшталт “лежачих поліцейських”. І, звичайно ж, обережно з плиткою!

 

Перейдемось до правил:

 • Їздити потрібно, тримаючи руки на кермі, а ноги - на педалях.
 • Велосипедисти на електровелосипедах повинні бути в шоломах.
 • За нагоди, варто надавати перевагу велосипедним доріжкам. Пішоходи допускаються на них лише за відсутності іншого місця для пересування.
 • Пересування автобусними смугами заборонене для велосипедистів. Однак, часто це безпечніша і комфортніша опція за рух паралельно з автомобілістами.
 • Велосипедисти мають рухатися по праву сторону дороги і триматися краю, при цьому дотримуючись безпечної дистанції від узбіччя, бордюрів та припаркованих автомобілів. Слідкуйте за тим, щоб ніхто не виходив з машини, коли ви проїжджаєте повз: багато нещасних випадків трапляються саме так.
 • Транспортні засоби, які обганяють велосипедистів, повинні зменшити швидкість, рухатися сусідньою смугою і тримати дистанцію між собою і велосипедистами у 1,5 метри (5 футів) або більше.
 • Велосипедисти мають перевагу руху, рухаючись праворуч на будь-якому перехресті без дорожніх знаків.
 • Коли збираєтеся повертати, починайте рухатися до краю смуги за 100 метрів до повороту. Якщо боїтеся чи не впевнені, можна зійти з велосипеда і перетнути дорогу разом із пішоходами.
 • Чекаючи на поворот на перехресті, не ставайте поряд з іншим транспортним засобом, тримайтеся середини смуги.
 • На кільцевому перехресті, велосипедисти мають перевагу руху над тими, хто збирається вʼїхати на нього. При цьому, велосипедисти мають рухатися лише зовнішньою смугою і поступатися тим, хто бажає зʼїхати з перехрестя.
 • Дозволяється проїзд двох велосипедистів поряд одне з одним за умови, якщо це не заважає іншим транспортним засобам.
 • Пересування з дітьми віком до 10 років: діти можуть пересуватися тротуарами та пішохідними вулицями за умови, якщо вони не заважають іншим учасникам дорожнього руху.

І наостанок: памʼятаймо про ввічливість на дорозі. Велосипедисти і водії самокатів є швидшими за пішоходів, та повільнішими за решту учасників транспортного руху. Таким чином, радимо за нагоди переконуватися, що ви не “підрізаєте” пішоходів (якщо заїхали на тротуар) або не заважаєте машинам вас обігнати, і намагатися поводитися якомога більш уважно і обережно. Врешті-решт, ваша безпека залежить насамперед від вашої поведінки на дорозі.

 

Самокати

Користування електро-самокатами (які також іноді називають електричними самокатами, просто самокатами або скутерами через англ. scooter) віднедавна стало легким і доступним для будь-кого. Цей вид транспорту не вимагає великої кількості часу на його опанування, і зачасту є доступним територіально завдяки розширеній кількості точок розміщення оренди (на кшталт байкшерингу), особливо у великих містах. 

Пересування

Якщо ви маєте власний самокат, то все, що вам потрібно - це обрати оптимальний шлях для пересування. Зачасту із цим допомагають маршрути для велосипедистів, якими зазвичай так само зручно користуватися, пересуваючись самокатом. Варто зазначити, що найбільші міста Португалії, такі як Лісабон або Порту, не найкраще пристосовані для пересування ними самокатами з їх вузенькими вуличками і тротуарами, бруківкою та великою кількістю пагорбів і сходів. Проте, в цих містах також існують ділянки, особливо популярні серед любителів самокатів.

Зокрема, в Лісабоні це: 

В Порту це:

 • Набережна вздовж пляжу Matosinhos
 • Набережна району Ribeira
 • Vila Nova de Gaia (місто, що розташоване по іншу сторону мосту від Ribeira).

Врахуйте також, що на випадок, якщо ви хочете взяти самокат в оренду, поїздка вимагатиме швидкої підготовки, що включає в себе завантаження додатка, і навіть для новачка не має зайняти більше 5-10 хвилин. У великих містах, зокрема, в Лісабоні існують декілька найбільших дистрибʼюторів електричних самокатів: BoltLimeBird, Frog Scooters та інші.

Якщо ви вирішили скористатися орендою самоката, в процесі планування поїздки, радимо заздалегідь переконатися, що на вашому шляху не трапиться жодна з так званих “мертвих зон” - це ділянки, де обмежена швидкість руху самокатів, або зовсім заборонене їх використання. Вони позначені червоним кольором на карті, і перед тим, як планувати маршрут, сообливо в місцях з великим скупченням людей або поблизу історичних памʼяток, варто перевірити, що ваш шлях не пролягає через таку ділянку, щоб вам не довелося в певний момент зупинятися і “нести на собі” самокат до наступної зеленої ділянки, адже припаркувати його в такому місці ви також не зможете, а неправильне паркування або його відсутність загрожують штрафом.

  

На відміну від велосипедів, самокати не потрібно повертати у певну точку і чіпляти до док-станції. Єдине, що варто врахувати при паркуванні - це їх розміщення на ділянках, що не перешкоджають рухові пішоходів. 

Вартість

В ціну оренди самоката зазвичай входить сума за його розблокування, вартість самої поїздки, а також, якщо ви лише щойно пройшли процес реєстрації, - сума, яку компанія утримує на вашому рахунку для перевірки валідності картки, після проходження якої повертає цю суму назад.

Зазвичай, вартість за розблокування самоката не перевищує €1, після чого ціна за користування нараховуватиметься похвилинно, і в середньому становить близько €0.15 за поїздку. 

Ціни можуть відрізнятися в залежності від компанії і навіть міста в межах однієї країни.

Правила та заходи безпеки:

Так само, як і з велосипедом, під час користування самокатом варто враховувати необхідність дотримання певних заходів безпеки. Самокати в Лісабоні, наприклад, можуть розвивати швидкість до 28 км/год, тож варто подбати про те, щоб ваша подорож проходила безпечно.

Отже, для поїздки самокатом, ви маєте:

 1. Мати 18 років або больше
 2. Керувати самокатом самотійно (одна людина на самокаті)
 3. Бути в шоломі (компанії-орендодавці не додають шоломи до самокатів, тож рідко хто дотримується цього правила)
 4. Дотримуватися правил дорожнього руху, поважати велосипедистів, пішоходів, а також уважно слідкувати за поверхнею дороги.

Таким чином, ви можете обрати транспорт, який найбільше вам до смаку і найкраще відповідає меті вашої поїздки, і насолоджуватися краєвидами або архітектурою цієї неймовірної країни безпечно і з насолодою. Бажаємо комфортної подорожі!

оставить комментарий

Авторизуйтесь, оставив свое имя и/или email

Имя*

Комментарий*

  Купить рекламу в этом Блоге
  Подпишитесь на рассылку

  Чтобы не пропустить новые статьи

  Поддержите работу нашей редакции

  Присоединяйтесь к нам в социальных сетях